Jak zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności jest jednym z tych kroków, na który na pewnym etapie decyduje się duża ilość młodszych przedsiębiorców. Jednak dokonanie tego nie wiąże się z nieprzyjemnościami. Często jest to po prostu etap przejściowy, który daje szansę na odbudowanie zaplecza finansowego, wyzdrowienie, przejście niekorzystnej dla firmy pory roku itp. Nie jest to trwała likwidacja, przez co jest odpowiednim rozwiązaniem dla takiego przedsiębiorcy. Zatem jak zawiesić działalność?

Zawieszenie działalności można przeprowadzić elektronicznie, co jest znacznie szybszą i wygodniejszą opcją. Najważniejszym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Następnie należy złożyć go na stronie rządowej, jednak aby tego dokonać warto pamiętać o zaopatrzeniu się w podpis elektroniczny. Źle złożony wniosek należy niezwłocznie skorygować, dokładnie powinno odbyć się to w terminie 7 dni roboczych od zawiadomienia. Zawieszenie działalności rozpoczyna się od dnia, który wskażemy we wniosku i będzie trwał aż do:

  • terminu wskazanego we wniosku,
  • terminu wskazanego w odrębnym wniosku o wznowienie działalności,
  • terminu ustanowienia zarządu sukcesyjnego.

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony poprawnie, to w CEIDG informacja o zawieszeniu spółki pojawi się w ciągu jednego roboczego dnia o złożenia.

Jak zawiesić działalność?
Przewiń do góry