Czym jest numer EORI?

Wielu przedsiębiorców prowadzących swój biznes na rynku nawiązuje współpracę z kontrahentami krajowymi oraz zagranicznymi. Coraz większa grupa właścicieli firm decyduje się na nawiązanie współpracy z podmiotami spoza Unii Europejskiej. Wymiana handlowa na zasadzie importu/eksportu z krajami nie należącymi do UE zobowiązuje do posługiwania się numerem EORI. Jak go uzyskać?

EORI (Economic Operators’ Registration and Identification – Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych) – numer stosowany w celu identyfikacji podmiotów gospodarczych z celno-skarbowymi organami na obszarze całej Unii Europejskiej.

Numer EORI wydawany jest bezpłatnie na podstawie wniosku złożonego za pośrednictwem portalu PUESC. Należy założyć konto na portalu oraz posiadać tzw. ID SISC, czyli niepowtarzalny identyfikator przyznawany osobie fizycznej bądź prawnej w Systemie Informacyjnym Skarbowo – Celnym.
Warto zaznaczyć, że składanie dokumentów w formie elektronicznej zobowiązuje do potwierdzenia tożsamości za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Badanie sprawozdania finansowego

Jednym z obowiązków wiążących się z prowadzeniem ksiąg rachunkowych jest konieczność sporządzania i składania sprawozdania finansowego, stanowiącego dokument przedstawiający sytuację Czytaj dalej

Zawieszona działalność a zeznanie podatkowe PIT

Podatnicy będący przedsiębiorcami corocznie w okresie rozliczeniowym zobowiązani się do składania zeznań podatkowych do Urzędu Skarbowego. Czym różni się wniosek Czytaj dalej

Czym jest numer EORI?
Przewiń do góry