Faktura pro-forma jest jednym z najczęściej wystawianych dokumentów. Celem jej sporządzenia jest udokumentowanie przeprowadzenia transakcji ( np. zawarcia umowy kupna-sprzedaży, przyjęcie zamówienia do realizacji itp.)
Istotne jest, że na podstawie wystawionej faktury pro-formy powinna (ale nie musi) zostać zrealizowana płatność w wysokości określonej przez obie strony transakcji.
Faktura pro-forma nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Jej treść jest zbliżona do zwykłej faktury, jednak informacje są na niej są mniej szczegółowe.
Ministerstwo Finansów jasno określa, że pro-forma nie stanowi dowód księgowy. Oznacza to, że wystawienie tego dokumentu nie powoduje skutków w zakresie podatku VAT, tj. obowiązku zapłaty wykazanego w tym dokumencie podatku oraz nie stanowi dla kontrahenta podstawy do odliczenia wykazanego w tym dokumencie podatku VAT.
—
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wystawianie faktur online za pomocą programu do fakturowania. To wygodna opcja, która pozwala wystawiać faktury bez względu na czas i miejsce.